Manufaktura Łódzka

Dziś jedną z największych atrakcji Łodzi są wielkie kompleksy fabryczne, powstałe w XIX w. Udanym przykładem rewitalizacji jest dawna fabryka Izraela Poznańskiego, dziś funkcjonująca jako centrum handlowo-rozrywkowo-kulturalne Manufaktura.

Opis

Manufaktura jest miejscem wyjątkowym w przestrzeni Łodzi. Jest to jedno z największych centrów handlowych, z galerią ponad 200 sklepów oraz dwoma hipermarketami. Równocześnie jest to miejsce rozrywki, ponieważ działa tu kilkadziesiąt obiektów gastronomicznych, dyskoteka, multipleks, akwarium, kręgielnia, klub bilardowy i ścianka wspinaczkowa. Jest to także miejsce związane z kulturą – funkcjonują tu dwa muzea (Muzeum Sztuki MS² oraz Muzeum Fabryki), a od 2009 r. także scena teatralna (Teatr Mały).

Manufaktura to także miejsce wielu wydarzeń i imprez kulturalnych, sportowych i rozrywkowych. Odbywają się one przede wszystkim na Rynku  usytuowanym pomiędzy zabytkowymi budynkami. Ambicją tego miejsca jest stanie się centralnym placem Łodzi, miasta które do tej pory takiego miejsca nie posiadało.

Z pewnością Manufaktura w ciągu kilku lat działalności stała się jednym z symboli Łodzi. Jest to obowiązkowy punkt programu dla wszystkich wycieczek odwiedzających miasto, a także jedno z ulubionych miejsc, gdzie łodzianie spędzają wolny czas.

Najwieksze centrum hanldowe w Polsce to łódzka Manufaktura. W odrestaurowanych, pofabrycznych wnętrzach znajduje się aż 110 tys. m² powierzchni najmu.

Wirtualny spacer w 3D

Centrum Handlowe Manufaktura w Łodzi

Najwieksze centrum hanldowe w Polsce to łódzka Manufaktura. W odrestaurowanych, pofabrycznych wnętrzach znajduje się aż 110 tys. m² powierzchni najmu.

Data lub czas powstania

2006 r. (XXI w.)

Fabryka powstawała sukcesywnie od 1872 r., centrum Manufaktura otwarte zostało w maju 2006 r.

Materiał budowlany

Obiekty zabytkowe murowane, z nieotynkowanej cegły, obiekty współczesne z betonu, aluminium i szkła.

Historia

Fabryka budowana była od 1872 r., pierwszym budynkiem była tkalnia. Wkrótce powstały pozostałe działy tworzące pełen cykl produkcyjny. Po nacjonalizacji w 1945 r. fabryka funkcjonowała do lat 90. XX w., ostatecznie została zamknięta w 1997 r.

Prace budowlano-rewitalizacyjne trwały w latach 2002–2006, kiedy to nastąpiło uroczyste otwarcie Manufaktury. Poszczególne obiekty były uruchamiane jeszcze w kolejnych latach, m.in. MS² w 2008 r. i hotel Andel's w 2009 r.

Rodzaj zbiorów, ekspozycji

W Muzeum Fabryki znajduje się multimedialna ekspozycja prezentująca historię zakładów należących do rodziny Poznańskich, a także jej późniejsze przemiany (działanie jako przedsiębiorstwo państwowe oraz przebudowa na centrum rozrywkowo-handlowo-kulturalne).

W Muzeum Sztuki MS² znajduje się jedna z najcenniejszych w Europie kolekcja sztuki nowoczesnej, przede wszystkim z XX w.

Ciekawostki

Manufaktura jest największym w Europie terenem poprzemysłowym (27 ha) poddanym rewitalizacji wyłącznie z udziałem prywatnego kapitału. Dziś jest to jedna z największych atrakcji turystycznych Łodzi, tygodniowo odwiedza to miejsce ok. 250 tysięcy ludzi, zarówno łodzian jak i przyjezdnych.

Położenie obiektu

Manufaktura położona jest w ścisłym centrum Łodzi, pomiędzy ulicami Zachodnią, Ogrodową, Karskiego i Drewnowską.

Dostępność

Teren Manufaktury dostępny jest całą dobę. Poszczególne obiekty mieszczące się na tym terenie są czynne w różnych godzinach, większość działa od rana do godziny 22:00. Dłużej działają lokale gastronomiczne i rozrywkowe.

Źródła, informacje w Internecie

Kusiński J., Bonisławski R., Janik M., Księga fabryk Łodzi, Wyd. Jacek Kusiński, Łódź 2010.

Jaskulski M., Stare fabryki Łodzi, TOnZ, Łódź 1995.

Inne

Punkt Informacji Turystycznej: tel.: 695 131 113, e-mail: It.manufaktura@rotwl.pl

Akwarium: tel.: (42) 632 89 15

Cinema City: e-mail: lodz@cinema-city.pl

Dyskoteka „Elektrownia RP”: tel.: (42) 633 03 42, e-mail: biuro@elektrownia1912.pl, http://www.elektrownia1912.pl/

Eksperymentarium: tel.: (42) 633 52 62, e-mail: biuro@parkminiatur.pl, http://www.experymentarium.pl/

Klub bilardowy „Jazda Park”: tel.: (42) 633 50 18, http://www.jazdapark.pl/

Kinderplaneta: tel.: (42 630 33 60, e-mail: lodz@kinderplaneta.pl, http://www.kinderplaneta.pl/lodz

Kręgielnia „Grakula”: tel.: (42) 630 40 52, e-mail: marketing.lodz@grakula.pl,

http://www.grakula.pl/

Ścianka wspinaczkowa „Stratosfera”: tel. (42) 633 34 90, http://stratosfera.org/

Arena Laser Games: tel.: (42) 630 05 40, e-mail: biuro@parkminiatur.pl,  http://www.arena-lasery.pl/

 

Archiwum wg daty wydarzenia