Aleksandrów Łódzki

Aleksandrów Łódzki to jedno z najmłodszych miast regionu. Osada powstała 1816 roku, a prawa miejskie uzyskała 1822 roku. Miasto słynie z produkcji pończoch i skarpet.

Powierzchnia: 1 430 ha

Opis

Historia miejscowości

Osada powstała około 1816 roku. Pierwszym właścicielem i twórcą miejscowości był Rafał Bratoszewski herbu Sulima. W 1820 roku Rajmund Rembieliński nazwał Aleksandrów „jednym z lepszych w Polsce miasteczek”. Aleksandrów Łódzki uzyskał prawa miejskie w 1822 roku. Nadanie praw miejskich przyspieszyło nadanie nazwy miastu Aleksandrów, na cześć panującego cara Rosji Aleksandra I. Początkowo miejscowość rozwijała się na bazie produkcji sukna, ale w latach 30. XIX wieku nie wytrzymała konkurencji od strony prężnie rozwijającej się Łodzi i Zgierza.

Na przełomie XIX i XX wieku, Aleksandrów wyspecjalizował się w produkcji dziewiarskiej, stając się największym producentem pończoch i skarpet w kraju. Miasto zaczęło być humorystycznie nazywane „Skarpetkowem”. Branża ta dominuje w Aleksandrowie do dziś.

Od 1910 do 1991 roku miasto posiadało połączenie tramwajowe z Łodzią. Miasto tworzyły trzy grupy etniczne: potomkowie niemieckich tkaczy, żydowscy kupcy i sklepikarze oraz polscy robotnicy i rzemieślnicy. W 1869 roku miasto utraciło prawa miejskie. Od 1924 roku ponownie nadano prawa miejskie. Od tego czasu zaczęto też stosować drugi człon w nazwie miasta „Łódzki”.

Po II wojnie światowej miasto straciło swój trójnarodowy charakter. Dziś Aleksandrów rozwija swoje usługi i dba o swój wizerunek, stając się atrakcyjną satelitą miejską Łodzi. Aleksandrów jest ważnym ośrodkiem religijnym dla wyznania judaistycznego, gdyż z miasta wywodzi się i jest pochowana znana rodzina cadyków chasydzkich z dynastii Danzigerów.

Miejsca warte odwiedzenia

  • W północnej części placu Tadeusza Kościuszki w Aleksandrowie Łódzkim znajduje się kościół św. Stanisława Kostki , który powstawał jako kościół ewangelicko-augsburski. Budowa rozpoczęła się w 1827 r. kiedy to luteranie stanowili większość wyznaniową w Aleksandrowie. Do dzisiaj kościół nie był poddany żadnym zmianom, przez co ma olbrzymią wartość architektoniczną. Kościół powstawał pod okiem pastora Friedrich Georg Thuwe, a pomagał mu założyciel miasta Rafał Bratoszewski. Powstała klasycystyczna świątynia, odpowiadająca założeniom protestanckim – oszczędna w detale i mniej zdobna, jednak bardzo wszechstronna i funkcjonalna.
  • Rynek w Aleksandrowie Łódzkim został wyznaczony w 1816 r. z polecenia założyciela miasta Rafała Bratoszewskiego. Rynek do dziś zachował swój prostokątny plan. Na rynku znajduje się park, który zakładany był w modnym w klasycyzmie stylu angielskim, do dziś został dwukrotnie powiększony. Na środku placu znajduje się pomnik jego patrona – Tadeusza Kościuszki.
  • Pierwszym murowanym budynkiem Aleksandrowa o charakterze świeckim był ratusz . Położony w południowej pierzei rynku, jest dziś jednym z najciekawszych zabytków miasta, przedstawicielem architektury klasycystycznej. Budowę zakończono w 1824 r. co zaznaczono, przez umieszczenie tej daty na zwieńczeniu ratusza. Między cyfry wkomponowano maskę Temidy (co związane było z odbywającymi się w ratuszu sądami).
  • Jatki Miejskie w Aleksandrowie Łódzkim powstały w 1829 r. z przeznaczeniem na sklepy piekarskie i rzemieślnicze. Zostały one wybudowane w stylu klasycystycznym. Autorem projektu był znany architekt Henryk Marconi.

Przez Aleksandrów Łódzki przebiega czerwony szlak pieszy „Szlak okrężny wokół Łodzi”.

Charakterystyka zagospodarowania turystycznego

Ponieważ Aleksandrów Łódzki to miejscowość położona w sąsiedztwie Łodzi, w mieście znajduje się sporo miejsc noclegowych, ukierunkowanych dla biznesmenów i podróżujących. Na obrzeżach miasta znajduje się sporo gospodarstw agroturystycznych oferujących ciszę i spokój, jako odskocznię od zgiełku wielkiego miasta.

W centrum Aleksandrowa Łódzkiego nie ma problemu ze znalezieniem punktów gastronomicznych. Na placu Kościuszki znajduje się restauracja nawiązująca do tradycji i wielokulturowości miasta z początku XX w.

Na Placu Kościuszki pod numerem 12 mieści się Punkt Informacji Turystycznej.

Do Aleksandrowa Łódzkiego dociera łódzki autobus miejski, ułatwiając poruszanie się między dwoma miastami. Przez miasto przebiega wiele linii busów prywatnych łączących miasto np. z Poddębicami czy Uniejowem.

Inne

Więcej informacji o mieście można znaleźć na stronie: