Gmina Tomaszów Mazowiecki

Gmina wiejska Tomaszów Mazowiecki znajduje się w województwie łódzkim, w powiecie tomaszowskim. Składa się z 24 sołectw, a siedzibą gminy jest Tomaszów Mazowiecki.

Powierzchnia: 15 148 ha

Opis

Gmina Tomaszów Mazowiecki położona jest we wschodniej części województwa łódzkiego, nad rzeką Pilicą. Składa się z miejscowości otaczających miasto Tomaszów Mazowiecki. Gmina ma charakter rolniczo-turystyczny. Rozwój rolnictwa zauważyć można w większości miejscowości. Turystyka natomiast skupia się w miejscowościach leżących nad zbiornikiem Sulejowskim. Na terenie gminy ponadto działa jedna z największych w Europie kopalnia piasków kwarcowych w Białej Górze. Przez tereny gminy przepływa rzeka Pilica i znajdziemy tu ponadto Sulejowski Park Krajobrazowy.

Będąc na terenie gminy warto zobaczyć także kościół parafialny pw. św. Wacława w Twardej, kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Swolszewicach Małych, kościół pw. św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy w Chorzęcinie, ośrodek hodowli żubrów i zespół klasztorny Franciszkanów w Smardzewicach i zespół dworski w Kwiatkówce.

Przez tereny gminy przechodzi także kilka szlaków turystycznych, w tym konne i samochodowe.

Charakterystyka zagospodarowania turystycznego

Zagospodarowanie turystyczne jest bardzo dobrze rozwinięte na terenie gminy. Szczególnie dużo obiektów bazy turystycznej znajduje się wokół Zalewu Sulejowskiego. Znajdziemy tutaj gospodarstwa agroturystyczne, hotele, ośrodki wypoczynkowe i kolonijne, domki letniskowe, pola namiotowe i kempingowe, restauracje oraz bary.

Inne

Więcej informacji o gminie można znaleźć na stronie:

Informacje o urzędzie gminy znajdują się na karcie poświęconej samorządowi.