Gmina Inowłódz

Gmina wiejska Inowłódz znajduje się w województwie łódzkim, w powiecie tomaszowskim. Składa się z 8 sołectw, a siedzibą gminy jest wieś Inowłódz.

Powierzchnia: 9 746 ha

Opis

Gmina Inowłódz położona jest we wschodniej części województwa łódzkiego, nad rzeką Pilicą. To gmina typowo rolnicza, jednak posiada znacznie więcej terenów leśnych niż rolniczych. Są one chronione kilkoma rezerwatami oraz wchodzą w skład Spalskiego Parku Krajobrazowego. W malowniczych lasach licznie występuje zwierzyna łowna, o czym świadczy przeszłość gminy. Spała była bowiem miejscowością, do której chętnie przybywał prezydent Mościcki.

Będąc na terenie gminy warto zobaczyć takie miejsca jak bunkier w Konewce, Dom Pamięci Walki i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy Polskich, kaplica pw. Matki Boskiej Królowej Korony Polski, kościół polowy, zabytkowy park z posągiem żubra i wieża ciśnień w Spale, kościół parafialny pw. św. Idziego, kościół pw. św. Michała Archanioła i ruiny zamku w Inowłodzu.

Przez tereny gminy przechodzi także kilka szlaków turystycznych, w tym konne i samochodowe.

Charakterystyka zagospodarowania turystycznego

Baza turystyczna jest bardzo dobrze rozwinięta na terenie gminy Inowłódz. Istnieje tutaj wiele ośrodków wypoczynkowych, gospodarstw agroturystycznych, hotele, bary, restauracje i kawiarnie. Szczególnie dobrze rozwinięte zagospodarowanie jest w miejscowości Spała, w której znajdziemy także Centralny Ośrodek Przygotowań Olimpijskich.

Inne

Więcej informacji o gminie można znaleźć na stronie:

Informacje o urzędzie gminy znajdują się na karcie poświęconej samorządowi.