Przedbórz

Pierwsze wzmianki o Przedborzu sięgają XII wieku. W 1370 roku zyskuje prawa miejskie. Miasto było prężnym ośrodkiem handlowym w okresie średniowiecza. Dziś miejscowość jest siedzibą gminy Przedbórz.

Powierzchnia: 637 ha

Opis

Historia miejscowości

Pierwsze wzmianki pochodzą już z 1145 roku. W 1370 roku Kazimierz Wielki nadał Przedborzowi prawa miejskie. Do połowy XVII wieku miasto było prężnym ośrodkiem handlowym, pszczelarskim i naukowym. Potop szwedzki przyczynił się do zniszczenia zamku, oraz upadku miasta. Dopiero w XIX wieku wraz z rozwojem sukiennictwa miasto zaczęło rozwijać się. Dziś Przedbórz liczy około 4000 mieszkańców i jest największa miejscowością regionu.

Miejsca warte odwiedzenia

  • W centrum miasta zachował się średniowieczny układ urbanistyczny z rynkiem , na którym zachowały się kamieniczki z XVII i XVIII wieku, zrekonstruowana studnia.
  • Ratusz w Przedborzu został wybudowany w latach 1826–1830. W zachodniej ścianie budynku w 1973 r. wmurowano tablicę upamiętniającą nadanie w Przedborzu przez króla Władysława Jagiełłę praw miejskich Łodzi.
  • Kościół pw. św. Aleksego z 1341 roku znajduje się w pobliżu rynku. W XVII wieku został przebudowany w stylu barokowym. W bryle budowli wyróżnia się zachowana obronna, gotycka wieża z 1340 roku. Świątynia posiada bogate wyposażenie m.in.: cudowny obraz Matki Boskiej Serdecznej z 1618 r. w drewnianym, barokowym ołtarzu z I poł. XVII w. Barokowe ołtarze z XVII w. znajdują się także w kaplicach północnej z obrazem Pana Jezusa oraz południowej z obrazem św. Antoniego.
  • Niewielki, parterowy budynek XVII-wiecznej karczmy obecnie pełni funkcję Muzeum Ludowego – Skansenu. Muzeum prezentuje obiekty związane z życiem codziennym miejscowej ludności. Można tu zobaczyć kilka tysięcy eksponatów, takich jak meble i wyposażenie domów, przedmioty codziennego użytku oraz przede wszystkim warsztaty zanikających już zawodów i cechów.

Przez Przedbórz przebiega Cysterski Szlak Samochodowy.

Charakterystyka zagospodarowania turystycznego

W Przedborzu przy ulicy Mostowej działa Szkolne Schronisko Młodzieżowe, gdzie można skorzystać z taniego noclegu. W centrum miasta znajduje się kilka punktów gastronomicznych. Na obrzeżach miasta w dolinie rzeki Pilicy znajduje się wiele gospodarstw agroturystycznych.

W mieście działa Miejski Dom Kultury, który organizuje liczne wydarzenia kulturalne w Przedborzu.

Dla miłośników sportu istnieje możliwość skorzystania z boiska sportowego „Orlik 2012” oraz wynajęcia kajaków i zorganizowania spływu rzeką Pilicą.

Inne

Więcej informacji o miejscowości można znaleźć na stronie: