Gmina Kodrąb

Gmina wiejska Kodrąb znajduje się w województwie łódzkim, w powiecie radomszczańskim. Składa się z 19 sołectw, a siedzibą gminy jest wieś Kodrąb.

Powierzchnia: 10 559 ha

Opis

Gmina Kodrąb położona jest na południowo-wschodnim skraju historycznej Wielkopolski między Radomskiem a Przedborzem. Obszar gminy jest intensywnie wykorzystywany rolniczo. Przez teren gminy przebiega także główny dział wodny Polski. Mające swój początek w okolicach Rzejowic i Biestrzykowa rzeki płyną w odmiennych kierunkach-Widawka kieruje się na zachód i tworzy część dorzecza Odry, natomiast Luciąża i Biestrzykówka, wpadające do Pilicy, znajdują się w dorzeczu Wisły.

Warto będąc na terenie gminy zobaczyć budynki dworskie i park dworski w Widawce, dwór i park dworski w Smotryszowie, kościół parafialny pw. śś. Szymona i Judy i kościół parafialny pw. św. Leonarda w Dmeninie, kościół pw. św. Jadwigi w Kodrąbiu czy też zespół dworski w Zakrzewiu.

Charakterystyka zagospodarowania turystycznego

Na terenie gminy Kodrąb znajdziemy aptekę, zakłady opieki zdrowotnej oraz bar. Znacznie lepiej baza turystyczna rozwinięta jest w pobliskim Radomsku.

Inne

Więcej informacji o gminie można znaleźć na stronie:

Informacje o urzędzie gminy znajdują się na karcie poświęconej samorządowi.