Gmina Bielawy

Gmina wiejska Bielawy znajduje się w województwie łódzkim, w powiecie łowickim. Składa się z 39 sołectw, a siedzibą gminy jest wieś Bielawy.

Powierzchnia: 16 398 ha

Opis

Gmina Bielawy jest najdalej wysuniętą na zachód gminą Powiatu Łowickiego. W gminie dominuje rolnictwo. W uprawach przeważają zboża, ziemniaki, rzepak, warzywa gruntowe, mięta pieprzowa a w produkcji zwierzęcej hodowla żywca wieprzowego i produkcja mleka. Dużą rolę odgrywa hodowla ryb. Wędkarze mają do dyspozycji, liczne rzeki i rzeczki wraz z łowiskami komercyjnymi na stawach hodowlanych (Walewice, Psary, Gosławice-Janinów, Bórów).

Warto będąc na terenie gminy odwiedzić takie miejsca jak dwór i park w Borówku, dwór i park dworski w Piaskach Bankowych, dwór w Stanisławowie, kopiec z wieżą, zespół dworski i kościół pw. Przemieniania Pańskiego w Sobocie, a także kościół pw. Nawiedzenia NMP, kościół pw. śś. Piotra i Pawła w Bielawach i zespoły dworskie w Borowie, Mrodze, Psarach, i Walewicach.

Przez tereny gminy przechodzi także kilka szlaków turystycznych, w tym konne i samochodowe.

Stadnina koni Walewice jest spółką strategiczną Agencji Nieruchomości Rolnych. Jest to największa stadnina koni rasy małopolskiej w Polsce i jedna z większych stadnin w Europie.

Wirtualny spacer w 3D

Stadnina koni Walewice

Stadnina koni Walewice jest spółką strategiczną Agencji Nieruchomości Rolnych. Jest to największa stadnina koni rasy małopolskiej w Polsce i jedna z większych stadnin w Europie.

Charakterystyka zagospodarowania turystycznego

Na terenie gminy Bielawy znajdziemy gospodarstwo agroturystyczne oraz stadninę koni. Dużo lepiej baza turystyczna zagospodarowana jest w pobliskim Łowiczu.

Inne

Więcej informacji o gminie można znaleźć na stronie:

Informacje o urzędzie gminy znajdują się na karcie poświęconej samorządowi.