Facebook
Ankieta

Powiat zgierski

Powiat zgierski znajduje się w północnej części województwa łódzkiego. Składa się z 9 gmin, a siedzibą powiatu jest miasto Zgierz.

Powierzchnia: 85 406 ha

Opis

Powiat zgierski położony jest w północnej części województwa łódzkiego i jest najbardziej zaludnionym powiatem w województwie. 

W skład powiatu wchodzą:

To powiat o charakterze przemysłowo-rolniczym, z czego intensywniej rozwija się przemysł. Działa tutaj znaczna ilość podmiotów gospodarczych, głównie w sektorze handlowo-usługowym. Na terenie powiatu znajduje się także Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich. 

Będąc na terenie powiatu warto zobaczyć takie miejsca jak dwór i park dworski w Dzierżąznej, dwór i park dworski w Kęblinach, kościół parafialny pw. śś. Piotra i Pawła w Białej, kościół parafialny pw. św. Józefa, pałac Schlosserów w Ozorkowie, kościół parafialny pw. św. Stanisława Kostki w Aleksandrowie Łódzkim, kościół pw. śś. Wojciecha i Stanisława w Mąkolicach, kościół pw. św. Wojciecha w Niesiułkowie, kościół Starokatolicki Mariawitów pw. św. Anny i św. Marcina w Strykowie, pałac Jabłońskich w Głownie i zespół pałacowy Rzewuskich w Bratoszewicach.

Przez tereny powiatu przechodzi także kilkanaście szlaków turystycznych różnego rodzaju.

Podczas rajdu lub wędrówce po Łódzkim Szlaku Konnym możesz skorzystać z miejsca postojowego. Jest ono świetnie przystosowane dla koniarzy, ale jednocześnie daje możliwość odpoczynku dla innych turystów.

Wirtualny spacer w 3D

Łódzki Szlak Konny – Miejsce postojowe Sokolniki-Las

Podczas rajdu lub wędrówce po Łódzkim Szlaku Konnym możesz skorzystać z miejsca postojowego. Jest ono świetnie przystosowane dla koniarzy, ale jednocześnie daje możliwość odpoczynku dla innych turystów.

Charakterystyka zagospodarowania turystycznego

Baza turystyczna jest dobrze rozwinięta na terenie powiatu. Znajdziemy tutaj takie obiekty zagospodarowania jak hotele, gospodarstwa agroturystyczne, zajazdy, bary, kawiarnie i restauracje oraz ośrodki wypoczynkowe i sportowo-rekreacyjne.

Inne

Więcej informacji o powiecie można znaleźć na stronie:

Jednostką zarządzającą powiatu jest Starostwo Powiatowe. Informacje urzędowe odnaleźć można na BIP starostwa.