Facebook
Ankieta

Powiat tomaszowski

Powiat tomaszowski znajduje się we wschodniej części województwa łódzkiego. Składa się z 10 gmin oraz miasta Tomaszów Mazowiecki, będącego siedzibą powiatu.

Powierzchnia: 102 382 ha

Opis

Powiat tomaszowski położony jest we wschodniej części województwa łódzkiego, nad rzeką Pilicą. 

W skład powiatu wchodzą:

Jest to gmina o charakterze zarówno rolniczym jak i przemysłowym. Przemysł na skalę zarówno lokalną jak i większą rozwija się głównie w Tomaszowie Mazowieckim. Istnieją tutaj zakłady ceramiczne „Ceramika Paradyż” oraz wiele innych przedsiębiorstw. Z atrakcji przyrodniczych, przyciągających turystów należy wymienić Zalew Sulejowski, Rezerwat Niebieskie Źródła, Spalski Park Krajobrazowy oraz Sulejowski Park Krajobrazowy.

Będąc na terenie powiatu warto odwiedzić również bunkier w Konewce, dwór i park dworski w Czerniewicach, Groty Nagórzyckie w Nagórzycach, kaplicę pw. Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej w Spale, kościół ewangelicko-augsburski, kościół pw. św. Antoniego, zespół pałacowy Ostrowskich i Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim, kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego w Budziszewicach, kościół pw. św. Idziego i ruiny zamku w Inowłodzu, kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła w Czerniewicach, kościół pw. św. Wojciecha i zespół pałacowy w Ujeździe, zespół dworski w Glinie, zespół dworski w Wólce Krzykowskiej i zespół klasztorny Franciszkanów w Smardzewicach.

Przez tereny powiatu przebiega także kilkanaście szlaków turystycznych różnego rodzaju.

Charakterystyka zagospodarowania turystycznego

Baza turystyczna jest dobrze rozwinięta na terenie powiatu. Znajdziemy tutaj naprawdę wiele obiektów takich jak gospodarstwa agroturystyczne, hotele, domki letniskowe, pola namiotowe i kempingi, bary, restauracje, kawiarnie, ośrodki wypoczynkowe, jeździeckie, sportowo-rekreacyjne oraz zajazdy.

Inne

Więcej informacji o powiecie można znaleźć na stronie:

Jednostką zarządzającą powiatu jest Starostwo Powiatowe. Informacje urzędowe odnaleźć można na BIP starostwa.