Facebook
Ankieta

Powiat radomszczański

Powiat radomszczański znajduje się w południowej części województwa łódzkiego. Składa się z 13 gmin oraz miasta Radomsko, będącego siedzibą powiatu.

Powierzchnia: 144 103 ha

Opis

Powiat radomszczański znajduje się w południowej części województwa łódzkiego, na granicy z województwami śląskim i świętokrzyskim. 

W skład powiatu wchodzą:

To gmina o charakterze przemysłowo-rolniczym. W miastach znajdziemy zarówno lokalne jak i większe przedsiębiorstwa handlowe czy usługowe. W Kamieńsku znajduje się ponadto elektrownia wiatrowa na Górze Kamieńsk. Przez powiat przepływają także malownicze rzeki: Pilica, Warta i Widawka.

Odwiedzając powiat warto zwiedzić takie miejsca jak dwór i park dworski w Masłowicach, dwór i park dworski w Przyborowie, dwór i park w Sekursku, kościół parafialny pw. św. Piotra i Pawła w Kamieńsku, kościół parafialny pw. św. Aleksego w Przedborzu, kościół parafialny pw. św. Lamberta, kościół pw. św. Rocha w Radomsku, kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny, kościół pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Gidlach, skansen pszczelarstwa w Wygodzie, zespół dworski w Sokolej Górze, zespół pałacowy w Maluszynie i zespół pałacowy w Chełmo.

Przez tereny powiatu przebiega także kilkanaście szlaków turystycznych, w tym konne, rowerowy i samochodowe.

Charakterystyka zagospodarowania turystycznego

Zagospodarowanie turystyczne jest dobrze rozwinięte na terenie powiatu. Najwięcej znajdziemy tutaj gospodarstw agroturystycznych, hoteli i restauracji, ale i ośrodki jeździeckie, stajnie, stadniny, motel, zajazdy oraz ośrodek sportu i rekreacji z wyciągami narciarskimi na Górze Kamieńsk.

Inne

Więcej informacji o powiecie można znaleźć na stronie:

Jednostką zarządzającą powiatu jest Starostwo Powiatowe. Informacje urzędowe odnaleźć można na BIP starostwa.