Facebook
Ankieta

Powiat piotrkowski

Powiat piotrkowski znajduje się w południowej części województwa łódzkiego. Składa się z 11 gmin, a siedziba władz to miasto Piotrków Trybunalski.

Powierzchnia: 142 521 ha

Opis

Powiat piotrkowski położony jest w południowej części województwa łódzkiego. 

W skład powiatu wchodzą:

Wszystkie te miejscowości otaczają miasto na prawach powiatu-Piotrków Trybunalski. Jest to powiat typowo rolniczy. Na terenie powiatu krzyżują się ważne międzynarodowe szlaki komunikacyjne drogowe i kolejowe. Przez teren powiatu płynie rzeka Pilica. Malownicze krajobrazy, piękno lasów w dolinie Pilicy oraz utworzony na Pilicy Zalew Sulejowski od lat przyciągają turystów oraz miłośników sportów wodnych.

Warto będąc na terenie powiatu zobaczyć takie miejsca jak dwór i park dworski w Cieszanowicach, dwór i park dworki w Lubiatowie, dwór i park dworski w Milejowie, dwór i park w Szarbsku, dwór obronny w Bąkowej Górze, kaplica cmentarna Wackowskich, kościół pw. św. Floriana i zespół opactwa Cystersów w Sulejowie, kaplica św. Anny i zespół pałacowy w Wolborzu, kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach, pałac i park dworski w Bujnach, pałac i park dworski w Niechcicach, zespół dworski w Parzniewicach, zespół dworski w Skotnikach i zespół klasztorny Norbertanów w Witowie.

Przez tereny gminy przechodzi także kilkanaście szlaków turystycznych, w tym konne i samochodowe.

Charakterystyka zagospodarowania turystycznego

Baza turystyczna jest bardzo dobrze rozwinięta na terenie powiatu. Znajdziemy tutaj liczne gospodarstwa agroturystyczne, hotele, ośrodki jeździeckie, stadniny i stajnie, kempingi, zajazdy, bary, pizzerie oraz restauracje.

Inne

Więcej informacji o powiecie można znaleźć na stronie:

Jednostką zarządzającą powiatu jest Starostwo Powiatowe. Informacje urzędowe odnaleźć można na BIP starostwa.