Facebook
Ankieta

Powiat pajęczański

Powiat pajęczański znajduje się w południowej części województwa łódzkiego. Składa się z 8 gmin, a siedzibą powiatu jest miasto Pajęczno.

Powierzchnia: 80 469 ha

Opis

Powiat pajęczański położony jest w południowej części województwa łódzkiego, na granicy z województwem śląskim.

W skład powiatu wchodzą:

Powiat ma charakter przemysłowo-rolniczy. W rolnictwie największe znaczenie mają uprawy ziemniaków, zboża oraz produkcja chrzanu. Występują tutaj również znaczne złoża piasków, żwirów oraz kamienia wapiennego. W miastach znajdują się także liczne przedsiębiorstwa. Na południu powiatu znajdziemy natomiast liczne lasy chronione m. in. przez Załęczański Park Krajobrazowy.

Odwiedzając powiat warto zobaczyć dwór obronny w Siemkowicach, dwór w Kiełczygłowie, kościół parafialny pw. św. Kazimierza i Józefa w Stróży, kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Białej, kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela i pałac w Działoszynie, kościół parafialny pw. WNMP i św. Leonarda w Pajęcznie, kościół pw. św. Erazma w Sulmierzycach, zespół dworski w Radoszewicach i zespół pałacowy w Woli Wydrzyna.

Przez tereny powiatu przebiega także kilkanaście szlaków turystycznych różnego rodzaju.

Charakterystyka zagospodarowania turystycznego

Baza turystyczna jest dobrze rozwinięta. Powiat dysponuje około 200 miejscami noclegowymi. Znajdziemy tutaj gospodarstwa agroturystyczne, hotel, ośrodki jeździecki i wypoczynkowe, pokoje gościnne, zajazdy, bary oraz restauracje.

Inne

Więcej informacji o powiecie można znaleźć na stronie:

Jednostką zarządzającą powiatu jest Starostwo Powiatowe. Informacje urzędowe odnaleźć można na BIP starostwa.