Facebook
Ankieta

Powiat opoczyński

Powiat opoczyński znajduje się w południowo-wschodniej części województwa łódzkiego. Składa się z 8 gmin, a siedzibą powiatu jest miasto Opoczno.

Powierzchnia: 104 004 ha

Opis

Powiat opoczyński leży w centralnej Polsce, w południowo-wschodniej części województwa łódzkiego.

W skład powiatu wchodzą:

W Opocznie znajdują się największe i najnowocześniejsze w kraju zakłady produkcji płytek ceramicznych „Opoczno”. Drugim pod względem znaczenia w branży ceramicznej zakładem, działającym w powiecie opoczyńskim jest „Ceramika Paradyż”. Istniejące w powiecie zakłady produkcyjne wykorzystują występujące na tym terenie surowce naturalne: drobnoziarniste piaskowce, iły jurajskie, glinki ceramiczne, mogące być podstawą produkcji okładzin i płytek elewacyjnych, wyrobów kamionkowych i ogniotrwałych, płytek podłogowych i wykładzinowych. Z atrakcji przyrodniczych na terenie powiatu znajdziemy tutaj rzekę Pilicę oraz Spalski i Sulejowski Parki Krajobrazowe.

Odwiedzając powiat warto zobaczyć m. in. kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela, zespół pałacowy i zabytkowy zajazd w Białaczowie, kościół parafialny pw. św. Bartłomieja i zamek w Opocznie, kościół parafialny pw. św. Mikołaja w Żarnowie, zespół dworski w Zajączkowie, zespół klasztorny Bernardynów w Paradyżu, zespół klasztorny Filipinów w Studziannie-Poświętnym oraz zespół zamkowy w Drzewicy.

Przez tereny powiatu przechodzi także kilka szlaków turystycznych różnego rodzaju.

Charakterystyka zagospodarowania turystycznego

Zagospodarowanie turystyczne jest dobrze rozwinięte na terenie powiatu. Znajdziemy tutaj takie obiekty bazy turystycznej jak gospodarstwa agroturystyczne, hotele, zajazdy, kwatery prywatne, stajnie i stadniny koni, bary, kawiarnie oraz restauracje.

Inne

Więcej informacji o powiecie można znaleźć na stronie:

Jednostką zarządzającą powiatu jest Starostwo Powiatowe. Informacje urzędowe odnaleźć można na BIP starostwa.