Facebook
Ankieta

Powiat łódzki wschodni

Powiat łódzki wschodni znajduje się w centralnej części województwa łódzkiego. Składa się z 6 gmin, a siedzibą władz jest miasto Łódź.

Powierzchnia: 49 949 ha

Opis

Powiat łódzki wschodni położony jest w środkowej części województwa łódzkiego i przylega bezpośrednio do miasta Łodzi. Łódź jest także siedzibą władz powiatu.

W skład powiatu wchodzą:

To powiat o charakterze przemysłowo-rolniczym. Przemysł na skalę lokalną rozwija się głównie w Tuszynie oraz Rzgowie. W Rzgowie znajduje się ponadto największy w Polsce oraz jeden z największych w Europie ośrodek handlu odzieżą i tekstyliami „Ptak”. Na terenie powiatu znajdują się lasy Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich oraz zalew na rzece Miazga w Kotlinach.

Będąc na terenie powiatu warto zwiedzić dwór i park dworski w Lisowicach, kościół parafialny pw. św. Stanisława Biskupa w Rzgowie, kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Kurowicach, Sanktuarium Maryjne w Skoszewach, zespół dworski w Giemzowie, zespół dworski w Kruszowie i zespół willowy w Tworzyjankach.

Przez tereny powiatu przechodzi także kilka szlaków turystycznych różnego rodzaju.

Charakterystyka zagospodarowania turystycznego

Zagospodarowanie turystyczne jest dobrze rozwinięte na terenie powiatu. Baza noclegowa reprezentowana jest przez hotele, gospodarstwa agroturystyczne, ośrodki wypoczynkowe i jeździeckie, natomiast baza gastronomiczna przez bary, karczmy, kawiarnie, pizzerie, restauracje czy też zajazdy.

Inne

Więcej informacji o powiecie można znaleźć na stronie:

Jednostką zarządzającą powiatu jest Starostwo Powiatowe. Informacje urzędowe odnaleźć można na BIP starostwa.