Facebook
Ankieta

Powiat łęczycki

Powiat łęczycki znajduje się w północnej części województwa łódzkiego. Składa się z 7 gmina oraz miasta Łęczyca, które jest siedzibą powiatu.

Powierzchnia: 77 304 ha

Opis

Powiat łęczycki położony jest w północnej części województwa łódzkiego, na granicy z województwem wielkopolskim.

W skład powiatu wchodzą:

Na terenie powiatu, w miejscowości Piątek znajduje się Geometryczny Środek Polski z upamiętniającym to pomnikiem. Powiat ma charakter przemysłowo-rolniczy. Rolnictwo rozwija się na całym obszarze powiatu, natomiast przemysł rozwija się na skalę lokalną w Łęczycy. Znajduje się tutaj również sporo przedsiębiorstw. 

Będąc na terenie powiatu warto zobaczyć takie miejsca jak archikolegiata pw. NMP i św. Aleksego i kościół filialny pw. św. Mikołaja w Tumie, dwór i park dworski w Sułkowicach, kościół parafialny pw. św. Andrzeja, zespół klasztorny Bernardynów i zespół zamkowy w Łęczycy, kościół parafialny pw. św. Katarzyny w Witoni, ruiny zamku w Besiekierach, zespół dworski w Byszewie, zespół dworski w Parskach, zespół dworski w Witowie, zespół kościelny Mariawitów w Nowej Sobótce oraz zespół pałacowy w Goślubiu.

Przez tereny powiatu przechodzi także kilkanaście szlaków turystycznych, w tym konne i samochodowe.

Podczas rajdu lub wędrówce po Łódzkim Szlaku Konnym możesz skorzystać z miejsca postojowego. Jest ono świetnie przystosowane dla koniarzy, ale jednocześnie daje możliwość odpoczynku dla innych turystów.

Wirtualny spacer w 3D

Łódzki Szlak Konny – Miejsce postojowe Witów

Podczas rajdu lub wędrówce po Łódzkim Szlaku Konnym możesz skorzystać z miejsca postojowego. Jest ono świetnie przystosowane dla koniarzy, ale jednocześnie daje możliwość odpoczynku dla innych turystów.

Charakterystyka zagospodarowania turystycznego

Baza turystyczna jest dobrze rozwinięta na terenie powiatu łęczyckiego. Znajdziemy tutaj najwięcej obiektów gastronomicznych, takich jak bary, puby, restauracje czy kawiarnie. Z obiektów noclegowych występują tutaj gospodarstwa agroturystyczne, hotel, ośrodki jeździeckie, kwatery prywatne oraz zajazdy.

Inne

Więcej informacji o powiecie można znaleźć na stronie:

Jednostką zarządzającą powiatu jest Starostwo Powiatowe. Informacje urzędowe odnaleźć można na BIP starostwa.