Facebook
Ankieta

Powiat brzeziński

Powiat brzeziński znajduje się we wschodniej części województwa łódzkiego. Składa się z 5 gmin, a siedzibą powiatu jest miasto Brzeziny.

Powierzchnia: 35 766 ha

Opis

Powiat brzeziński położony jest we wschodniej części województwa łódzkiego i jest jednym z najmniejszych powiatów w województwie.

W skład powiatu wchodzą:

Powiat ma charakter rolniczy, jedynie w Brzezinach znajdują się lokalne, niewielkie przedsiębiorstwa. Brzeziny są także centrum administracyjnym, handlowym, usługowym i kulturalnym regionu. 

Odwiedzając powiat warto zobaczyć liczne zabytkowe domy i kamienice, kościół Mariawitów w Woli Cyrusowej, kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z kaplicą w Brzezinach, kolej wąskotorową i zespół pałacowy i folwarczny w Rogowie, zespół dworski w Jankowicach, zespół dworski w Popieniu, zespół kościoła Mariawitów w Grzmiącej i Żywy Skansen w Nagawkach.

Przez tereny gminy przechodzi także kilka szlaków turystycznych różnego rodzaju.

Charakterystyka zagospodarowania turystycznego

Na terenie powiatu brzezińskiego znajdziemy przede wszystkim gospodarstwa agroturystyczne, a także hotele, ośrodki wypoczynkowe, ośrodek rozrywkowy, pokoje gościnne, restauracje i kawiarnie czy Żywy Skansen w Nagawkach z restauracjami i miejscami noclegowymi.

Inne

Więcej informacji o powiecie można znaleźć na stronie:

Jednostką zarządzającą powiatu jest Starostwo Powiatowe. Informacje urzędowe odnaleźć można na BIP starostwa.