Facebook
Ankieta

Powiat bełchatowski

Powiat bełchatowski znajduje się w południowej części województwa łódzkiego. Składa się z 8 gmin, a siedzibą powiatu jest miasto Bełchatów.

Powierzchnia: 96 757 ha

Opis

Powiat bełchatowski leży w środkowej Polsce w centrum województwa łódzkiego.

W skład powiatu wchodzą:

W Bełchatowie mieszka połowa ludności powiatu. Współczesne oblicze Bełchatowa i okolic należących do powiatu to rozbudowana infrastruktura techniczna i społeczna. Głównym zadaniem powiatu jest: poprawa warunków życia i wzrost poziomu cywilizacyjnego mieszkańców poprzez: edukację, promocję i wykorzystanie istniejących zasobów, usprawnienie organizacji w sferze gospodarczej i społecznej oraz rozszerzenie działalności inwestycyjnej . Gmina ma charakter przemysłowy, na terenie Bełchatowa znajduje się jedna z największych w Polsce kopalnia węgla brunatnego. Przez gminę przepływają także rzeki: Widawka, Grabia i Pilsia.

Odwiedzając powiat warto zobaczyć takie miejsca jak dwór i park dworski w Domiechowicach, kościół braci czeskich w Zelowie, kościół filialny pw. św. Trójcy w Kaszewicach, kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych i zespół dworski Olszewskich w Bełchatowie, pałac w Klukach, zespół dworski w Lubcu i zespół dworski w Słupi.

Przez tereny powiatu przechodzi także kilka szlaków turystycznych różnego rodzaju.

Charakterystyka zagospodarowania turystycznego

Baza turystyczna jest dobrze rozwinięta w powiecie. Znajdziemy tutaj takie obiekty zagospodarowania turystycznego jak hotele, motele, pensjonaty, pokoje gościnne, ośrodki wypoczynkowe, kawiarnie, bary i restauracje oraz stadniny i stajnie. Na terenie Góry Kamieńsk znajdziemy także wyciągi i trasę narciarską.

Inne

Więcej informacji o powiecie można znaleźć na stronie:

Jednostką zarządzającą powiatu jest Starostwo Powiatowe. Informacje urzędowe odnaleźć można na BIP starostwa.